LIFELONG LEARNING PROGRAMME

Parteneriat COMENIUS REGIO 2010

- Învăţare pe tot parcursul vieţii -

Proiect “CETĂŢENIA ACTIVĂ”

În urma numeroaselor participări ale delegaţiei olandeze ca invitaţi şi expozanţi la Simfonia Lalelelor, dar luând în considerare şi acordul de colaborare semnat în anul 2008 între Primaria municipiului Pitesti si Primaria Tynarloo, echipele celor două municipalităţi au aplicat împreună pentru un PARTENERIAT COMENIUS REGIO 2010 –“ Invatare pe tot parcursul vietii”, finantat de Agentia Nationala pentru Programe Comunitare in Domeniul Educatiei si Formarii Profesionale (ANPCDEFP), depunând la data de 19 februarie 2010 proiectul “Cetatenia activa”

Autoritatea aplicantă a proiectului este Consiliul Local al Municipiului Piteşti, alături de "Şcoala de Arte" Piteşti, Grupul Şcolar de Industrializarea Lemnului Piteşti şi ONG-ul "Salvaţi copiii"

Proiectul are ca temă voluntariatul activ al cetăţenilor, urmărind implicarea unui număr cât mai mare de cetăţeni ai municipiului Piteşti (elevi, profesori, persoane diverse) în organizarea Simfoniei Lalelelor.

Cele 2 comunitati au in comun faptul că în ambele se organizează o manifestare a florilor, care in Pitesti se numeste “Simfonia Lalelelor”, iar in Tynaarlo se numeste “Corso”.Deosebirea esentiala consta in organizarea acestor manifestari. Astfel, in Tynarloo, festivalul Corso este organizat in cea mai mare parte de catre cetateni, iar municipalitatea are rol de consultant. In Pitesti, manifestarea Simfoniei Lalelelor este organizata de catre municipalitate in totalitate, aportul cetatenilor lipsind cu desavarsire.

Detalii proiect - obiective şi responsabilităţi;

1. Mobilitate septembrie 2010 - Tynaarlo, Olanda.

2. Mobilitate delegatie Olanda la Pitesti - 17 - 21.10.2010

3. Mobilitate delegaţie Olanda la Piteşti 13.04 - 17.04.2011